Details
This sleek design is the epitome of minimalist chic. A harmonious combination of anodized aluminium and high quality acrylic gives a universal finish. Hemisféric is a comprehensive range offering numerous possibilities for your chosen interior. The symmetry and gentle curve of this design creates a subtle yet bold statement. A most impressive floor lamp has an inline dimmer for complete flexibility to create that perfect ambience. All Mantra LED products carry a 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-M4086 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153240867 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Hugo Tejada |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Floor Dimmer |
| Dimmable | Yes - Inline Floor Dimmer |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lumens | 1800lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1580mm |
| Diameter (mm) | 280mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Aluminium |
| Colour Finish 2 | Frosted White |
| Carton Gross Weight (kg) | 7.4kg |
| Total Power Consumption (W) | 20W |
| Item Nett Weight (kg) | 5.75kg |
Hemisferic Floor Lamp 20W LED 3000K, 1800lm, Satin Aluminium/Frosted Acrylic, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M4086
/ images
