Details
The Phantom range introduces a spectacularly unique and refreshing collection, compiling intriguing shapes with a gothic design, making it an essential feature of any modern decor. Produced from a polyurethane injection, with a white or black gloss finish. The range features a series of vertical drafts allowing a release of light from its central body of opal glass, concealing its E27 lamp holder. This low energy collection holds a maximum wattage of 26W and intelligently conceals the suspension cable in a fabric cover matching the black or white finish of the pendant.
Additional Information
| Product ID | IL-M3741 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153237416 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Black |
| Max Wattage Lamp (W) | 26W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 500mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 500mm |
| Energy Class | A++ to B |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gloss Black |
| Colour Finish 2 | Frosted White |
| Carton Gross Weight (kg) | 5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 3kg |
Phantom 50cm Pendant 1 Light E27, Gloss Black/Frosted White Glass/Polished Chrome
PRODUCT ID# : IL-M3741
/ images
