Details
Facette is a striking modern design pendant produced using a polyurethane injection and professionally coated with a high gloss black or white lacquer. The dynamic central feature encases a substantial opal glass globe that provides uniform illumination through the numerous triangular windows. The polished chrome plated framework is used to off-set both of the lacquer colour finishes whilst braided cable is used to match the colour of the main body. This impressive design is original and eye catching, consequently creating a unique atmosphere.
Additional Information
| Product ID | IL-M3732 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153237324 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Black |
| Max Wattage Lamp (W) | 26W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Globe G80, Globe G95, Globe G120, Globe G120+) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 500mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 500mm |
| Energy Class | A++ to B |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gloss Black |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.2kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 3.9kg |
Facette 50cm Pendant 1 Light E27, Gloss Black/Polished Chrome
PRODUCT ID# : IL-M3732
/ images

