| Product ID | IL-M3701/S |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055498608943 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | White |
| Max Wattage Lamp (W) | 15W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 160mm |
| Height (mm) | 370mm |
| Projection (mm) | 190mm |