Details
Mediterráneo is designed to be an enduring concept, and not a passing trend. It is one in a series of eco-friendly water-inspired collections and is destined to be a timeless range. Mediterráneo is inspired by the movement and regular patterns of smooth, rounded waves in the open ocean. The organic lines accentuate this creating a magical effect along the glass surface. Manufactured using the highest quality glass creates a flawless finish. By selecting the desired lamps the required warm, cool or daylight output can be achieved, subsequently creating their own identity in this range. A vast selection of items within the range offers numerous lighting solutions.
Additional Information
| Product ID | IL-M3622 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153236228 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Hugo Tejada |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted |
| Colour Temperature | 2700K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 9W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 250mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 220mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.9kg |
| Total Power Consumption (W) | 18W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Mediterraneo 22cm Pendant 2 Light GU10 Small, Polished Chrome / Frosted White Glass, CFL Lamps INCLUDED
PRODUCT ID# : IL-M3622
/ images
