Details
Ice is a lively lighting series with anarchic lines. Comprising of alluring movement and attractive disorder to the glass shades, Ice provides a simple, informal style with creativity. Its metal framework is available in a polished chrome, antique brass or a satin nickel finish which makes Ice a very special avant-garde collection.
Additional Information
| Product ID | IL-M1865 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153218651 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 100mm |
| Height (mm) | 180mm |
| Projection (mm) | 180mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.81kg |
| Total Power Consumption (W) | 33W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.62kg |
Ice Wall Lamp 1 Light G9 Antique Brass
PRODUCT ID# : IL-M1865
/ images
