Details
Eclipse consists of twists, curves and strokes of metal work that converge to a point. The selective combination gives each item its own identity. The optical glass design is inspired by the nature of the moon and is enhanced with further cuts to create a special reflection. Eclipse is available in polished chrome and black chrome and both are as stunning as each other.
Additional Information
| Product ID | IL-M1453 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055498603078 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | K9 |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 500mm |
| Maximum Drop (mm) | 700mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 240mm |
| Diameter (mm) | 650mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.3kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 3.2kg |
Eclipse 65cm Telescopic Convertible To Semi Flush 4 Light G9, Polished Chrome
PRODUCT ID# : IL-M1453
/ images
