Details
The Zen range is a an austere proposal of lighting fixtures in a satin nickel finish. Unadorned straight lines accompany high quality square clear glass shades that have an intricate crisscross pattern etched on the surface.
Additional Information
| Product ID | IL-M1446SN/S |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055498602958 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Frosted/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 90mm |
| Height (mm) | 200mm |
| Projection (mm) | 110mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 1kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.80kg |
Zen Wall Lamp Switched 1 Light G9, Satin Nickel
PRODUCT ID# : IL-M1446SN/S
/ images
