Details
Eve offers an artistic framework with a slight romantic touch and complemented with substantial oval and round shades that are made up of a silky wrinkled material with a clear inner lining. The range is available in both polished chrome and a bespoke anthracite finish combined with either a white or black shade. This range also offers a rarely found triple wall light that is designed to perfection. Eve is a neutral design with universal appeal that has been carefully crafted. A unique table and floor lamp completes this outstanding collection. Some of the items in this range also offer a corrugated shade as an alternative to the standard soft wrinkle fabric.
Additional Information
| Product ID | IL-M1152 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055498607267 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | White/Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 260mm |
| Width (mm) | 450mm |
| Height (mm) | 435mm |
| Energy Class | A++ to B |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Anthracite |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Eve Semi Flush 2 Light E27, Anthracite With White Oval Shade
PRODUCT ID# : IL-M1152
/ images
