Details
This bold innovative modern design is a real statement collection. The signature arm is constructed from two parts made in polymer that are skilfully joined together to create one continuous smooth curve. It is then given a high gloss lacquer finish in red, black or white and completed with polished chrome framework. The magnificent floor lamp is made from fiberglass and given a finish that is the same as used in the motor industry, resulting in a prestige finish with durability. The floor lamp is extremely versatile as it is adjustable in height and the body of the lamp tilts to create a magnitude of possible positions. Pop is the perfect range to create a dynamic setting. These low energy luminaires are supplied with Luxram 2700K E27 11W compact fluorescent lamps. The floor lamp has 15W lamps for that extra illumination.
Additional Information
| Product ID | IL-M0923 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153209239 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Colour Temperature | 2700K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 11W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 100mm |
| Height (mm) | 550mm |
| Projection (mm) | 160mm |
| Energy Class | A++_B&A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gloss White |
| Colour Finish 2 | Opal |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.6kg |
| Total Power Consumption (W) | 11W |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Pop Wall Lamp 1 Light E27, Gloss White/White Acrylic/Polished Chrome, CFL Lamps INCLUDED
PRODUCT ID# : IL-M0923
/ images

