Details
The Fragma collection combines exquisite frames, bows and impossible loops, with an original-cut sphere glass shade incorporating acid-etched reserves. This attractive and interesting range demonstrates how an artistic creation can become a reality. The fluid metal work comes to a perfect point as though it is the end of a signature. The range is available in polished chrome and black chrome and also includes a left and right handed wall lamp for that extra versatility.
Additional Information
| Product ID | IL-M0807BC |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055498602316 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 150mm |
| Diameter (mm) | 470mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.3kg |
Fragma 47cm Ceiling 4 Light G9, Black Chrome
PRODUCT ID# : IL-M0807BC
/ images
