Details
Alfa is a flawless design with generous optical glass shades that give off a brilliant sparkle. The rectangular metal framework incredibly creates a fluid knot effect in the centre. The glass shades are multi faceted to ensure an impressive radiance of light. This diverse range is available in a polished chrome, polished brass or an antique brass finish with a limited selection of items also available in a stunning French gold finish.
Additional Information
| Product ID | IL-M0551FG |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055498608301 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | K9 |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 440mm |
| Maximum Drop (mm) | 680mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 250mm |
| Diameter (mm) | 630mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | French Gold |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 5kg |
Alfa 63cm Telescopic Convertible To Semi Flush 6 Light G9, French Gold
PRODUCT ID# : IL-M0551FG
/ images
