Details
Siena with Its slim and sinuous rectangular arms give a charm and simplicity that makes this elegant collection. The silk string shades create a screen that produces a diffused light, which work together with its complimenting crystal pendalogues and sphere, creating an intimate atmosphere. The silk string shades have a white inner lining which allows for maximum illumination and creates a contrasting conclusion. With three different frame and crystal finishes and eleven different colour options for the silk string shades, you really can create a tailored solution for your decor. Siena is the most comprehensive range currently on offer.
Additional Information
| Product ID | IL-M0341 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153203411 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | K9 |
| Shade Colour | Black |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 600mm |
| Maximum Drop (mm) | 780mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 750mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 4.1kg |
Siena 75cm Pendant Round 8 Light E14, Polished Chrome With Black Shades And Black Crystal
PRODUCT ID# : IL-M0341
/ images
