Details
Dali was created in the search of austere elegance, graceful curves and the infinite lines of Salvador Dali’s artwork. It is a faultless selection of the most attractive lighting available today. Not only is the Dali collection a testament to the designers but to the skill of the engineers. With one arm involving up to seven bends, its dexterity explains why there is nothing else like these products. A glass shade specifically designed to compliment the frames makes Dali simply incredible. With some items also available in a polished chrome finish, Dali also creates a new definition for traditional lighting by giving it a modern edge.
Additional Information
| Product ID | IL-M0089PB |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055498600480 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 130mm |
| Diameter (mm) | 460mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.8kg |
Dali Ceiling Round 4 Light G9, Polished Brass
PRODUCT ID# : IL-M0089PB
/ images
