Details
Dali was created in the search of austere elegance, graceful curves and the infinite lines of Salvador Dali's artwork. It is a faultless selection of the most attractive lighting available today. Not only is the Dali collection a testament to the designers but to the skill of the engineers. With one arm involving up to seven bends, its dexterity explains why there is nothing else like these products. A glass shade specifically designed to compliment the frames makes Dali simply incredible. With some items also available in a polished brass finish, Dali also creates a new definition for traditional lighting by giving it a modern edge.
Additional Information
| Product ID | IL-M0081 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153200816 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 480mm |
| Maximum Drop (mm) | 710mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 910mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.1kg |
| Total Power Consumption (W) | 200W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.4kg |
Dali Telescopic Pendant Line 5 Light G9, Polished Chrome
PRODUCT ID# : IL-M0081
/ images
