Details
Keops is a clever concept of U shaped satin nickel arms and pyramid style square stepped glass that creates a collection of beautiful lighting. The frosted inner hole is elementary in enhancing the perimeter of the glass shade and emphasising the design. The U shaped arms automatically offer a sense of symmetry throughout the collection.
Additional Information
| Product ID | IL-M0012 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153200120 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 490mm |
| Maximum Drop (mm) | 770mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 270mm |
| Diameter (mm) | 490mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.8kg |
Keops 49cm Telescopic Pendant Convertible To Semi Flush 4 Light G9, Satin Nickel
PRODUCT ID# : IL-M0012
/ images
