Details
A simple and effective way of ensuring that any recessed luminere is protected against fire. Our Firehoods comply with building regulations and are a versatile to suit most installations, adding another small yet very effective solution to our portfolio of products.
Additional Information
| Product ID | IL-IL90050 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487414661 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Height (mm) | 150mm |
| Diameter (mm) | 150mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Cream |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.15kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.12kg |
Intumescent Fire hood (66 Minute Fire Rating)
PRODUCT ID# : IL-IL90050
/ images
