Details
A flush fitting item that has built in LED chips that are intelligently designed to produce a uniform light distribution. The frosted quadrangle glass is embellished with a diagonally chequered pattern that perfectly aligns with a central diamond shaped cluster of square crystal pieces. A highly Polished Chrome ceiling plate creates the perfect backdrop for the frosted glass.
Additional Information
| Product ID | IL-IL80051 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487417440 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Frosted/Clear |
| Colour Temperature | 3600K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 15W |
| Lumens | 1500lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 400mm |
| Width (mm) | 400mm |
| Height (mm) | 90mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.6kg |
| Total Power Consumption (W) | 15W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.6kg |
Ines Square Flush Ceiling 75 X 0.72W LED 3600K Polished Chrome/Crystal, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-IL80051
/ images
