Details
Harper is a one of a kind design for Diyas. A ceiling light available in small, medium or large, its concept is captivating. Encased in a clear glass dome, strands of crystal buttons surround the LEDs, creating an ethereal effect reminiscent of a snow globe. Decorative but with minimal maintenance, its projection is impressive and its colours neutral.
Additional Information
| Product ID | IL-IL80010 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487423243 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Clear |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lumens | 500lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 140mm |
| Diameter (mm) | 200mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.4kg |
| Total Power Consumption (W) | 6W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.4kg |
Harper 20cm Small Flush Ceiling 6W 500lm LED 4000K Polished Chrome/Crystal, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-IL80010
/ images

