Details
These products can only be described as ultra modern and are a unique LED collection. By using the latest available technology along with cutting edge design this comprehensive range of fittings are a true statement. The metal body is finished in a high quality gloss white finish with strategically positioned cut-outs housing the square crystals. The linear fixture has an identity of its own with a continuous run of rectangular crystal on the underside.
Additional Information
| Product ID | IL-IL80004 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487415569 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | White/Clear/Frosted |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 18W |
| Lumens | 1620lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 300mm |
| Maximum Drop (mm) | 1700mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Body Height (mm) | 230mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 2yrs |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gloss White |
| Colour Finish 2 | White |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.6kg |
| Total Power Consumption (W) | 18W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.5kg |
Phoenix 40cm Pendant 18W LED 4000K White/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL80004
/ images

