Details
Tessa is a simple yet stylish collection created from twisted metal forms and a mixture of glass to provide a display option for many uses. All the range is available in either a Black or Polished Chrome effect and comes in various different size options. A 3 or 6 light hanging design enables this stylish collection to appear in a vast amount of locations with a number of options regarding the way in which it is suspended so it will suit all locations no matter where it Is displayed.
Additional Information
| Product ID | IL-IL70815 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487416580 |
| Brand | Diyas Home |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| Material | Glass |
| APP Control | No |
| Length (mm) | 720mm |
| Width (mm) | 720mm |
| Height (mm) | 890mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.5kg |
| Item Nett Weight (kg) | 4.5kg |
(DH) Tessa Pendant 6 Arm Black/Clear Glass
PRODUCT ID# : IL-IL70815
/ images

