Details
A stunning design of Polished Chrome fittings surrounded by curved crystal prisms creating a uniform concept throughout the range. Each substantial hand polished crystal refracts the light to create an impressive colour spectrum. This modern concept of a crystal chandelier is an impressive one. The wall lamp also boasts a concealed switch while the large pendant is an outstanding 90cm diameter.
Additional Information
| Product ID | IL-IL50446 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487415736 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 515mm |
| Diameter (mm) | 275mm |
| Energy Class | C |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.3kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.8kg |
Sinclair Crystal Table Lamp 4 Light G9 Polished Chrome
PRODUCT ID# : IL-IL50446
/ images

