Details
A spectacular and original design concept based upon a substantial special hand crafted glass. Every glass is unique and the central cavity of the glass is filled with a gloss white resin. Mounted on Polished Chrome framework which enhances the splendour of this range. The combination of clear and white glass illuminated with the brightness of G4 lamps creates a stunning effect.
Additional Information
| Product ID | IL-IL50430 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487412728 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Trailing Edge Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 350mm |
| Diameter (mm) | 320mm |
| Projection (mm) | 200mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Opal White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Love Wall Lamp 3 Light G4 Polished Chrome/White Glass, NOT LED/CFL Compatible
PRODUCT ID# : IL-IL50430
/ images
