Details
Reyna is an enclosed clear stepped glass pendant collection available in three sizes. The large glass shade offers a substantial surface area enhancing the light source of your choice. The main frame is manufactured with quality chrome plating that is somewhat authentic in style to older eras but with a modern design added to it. The unique ceiling box is evident of the attention to detail and design.
Additional Information
| Product ID | IL-IL31590 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487424332 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 550mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 270mm |
| Body Height (mm) | 355mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.1kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.2kg |
Reyna 27cm Single Small Pendant 1 Light E27 Polished Chrome/Clear Glass
PRODUCT ID# : IL-IL31590
/ images

