Details
Neutral and Universal in design this collection of flush light fittings are formed by four contrasting cuts of Asfour crystal. The top of the fitting begins with a double ring of square cut pieces followed by a rectangular crystal linked to a small circular transparent plate by strands of crystal buttons. The quantity of crystal has been carefully calculated to ensure the correct balance is achieved with minimal space thus creating a cloth of crystal.
Additional Information
| Product ID | IL-IL31481 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487416719 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 220mm |
| Diameter (mm) | 310mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.8kg |
Georgina 31cm Flush Ceiling 4 Light G9 Polished Chrome/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL31481
/ images

