Details
This bohemian influenced range couples various elements to create a harmonious collection. The clear multi facetted oval crystals are suspended within oval glass pieces. Each glass piece is then finished by adding a clear crystal button hanging from the bottom of the component. This exquisite combination is suspended from a Polished Chrome framework which intensifies the beauty of this range.
Additional Information
| Product ID | IL-IL31350 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487417846 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | No |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 200mm |
| Height (mm) | 280mm |
| Projection (mm) | 140mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.3kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Solana Wall Lamp 3 Light G4 Polished Chrome/Crystal, NOT LED/CFL Compatible
PRODUCT ID# : IL-IL31350
/ images
