Details
This range of square modern flush fittings is created from a Matt White metal body and combined with a beautiful set of square crystals on each rounded corner to produce a colourful setting. With a unique frosted glass panel on the underside diffusing the light the distinctive features of this design can be appreciated. The contrast of the sparkle against the sleek metalwork creates a contemporary masterpiece.
Additional Information
| Product ID | IL-IL31191 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487417167 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Frosted White |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 390mm |
| Width (mm) | 390mm |
| Height (mm) | 130mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt White |
| Colour Finish 2 | Frosted White |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.4kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 4.2kg |
Denver Square Flush Ceiling 4 Light E27, Matt White/Frosted Glass/Polished Chrome
PRODUCT ID# : IL-IL31191
/ images
