Details
An eye catching range of flush fittings with complimenting prism shape crystals for the ultimate effect. With a mirrored and Smoked ceiling plate the effect of the crystal is duplicated by the reflection. The light reflects off the dazzling crystals which creates a beautiful effect, a truly stunning and individually designed lighting fixture that has been created with sleek elegance in mind.
Additional Information
| Product ID | IL-IL31008 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487411745 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Trailing Edge Dimmer Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 500mm |
| Width (mm) | 500mm |
| Height (mm) | 190mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Mirror |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 9kg |
| Total Power Consumption (W) | 160W |
| Item Nett Weight (kg) | 7.5kg |
Starda Flush Ceiling Square 8 Light G4 Chrome/Crystal (Item Is Not Suitable For Mail Order Sales, COLLECTION ONLY), NOT LED/CFL Compatible
PRODUCT ID# : IL-IL31008
/ images

