Details
Aspen is a collection of 3 Vintage inspired downlight fascias. The antique brass finish offers a wonderful depth of colour that brings out the ornate patterns which would suit traditional decor. Reminiscient of the elegant styles of times gone by, Aspen is a perfect choice for Diyas.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30847AB |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487422406 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 50W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 115mm |
| Width (mm) | 115mm |
| Height (mm) | 45mm |
| Cut Out (mm) | 60mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.25kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.2kg |
Aspen Vintage Design Downlight Square 1 Light GU10 Antique Brass, Cut Out: 60mm
PRODUCT ID# : IL-IL30847AB
/ images

