Details
A modern, individual design available in either Polished Chrome or Gold Finish and manufactured to the very highest of standards. A large crystal sphere is attached to the end of every curved tube that collectively creates a spectacular array of colours and sparkle. At a substantial diameter of 60cm the ceiling light has certain aura of grandness about it.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30831 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487409544 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | Yes - Trailing Edge Dimmer Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 170mm |
| Height (mm) | 150mm |
| Projection (mm) | 150mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Asfour |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
Xeena Wall Lamp Switched 3 Light G4 Polished Chrome/Crystal, NOT LED/CFL Compatible
PRODUCT ID# : IL-IL30831
/ images
