Details
A flagship range of fittings that are dressed with an excessive amount of high quality crystal. Suspended from a Polished Chrome or French Gold framework are strands of clear octagon crystals supporting a larger clear crystal prism. The sheer quantity of crystal faces within any of the Inina fixtures, create an immense amount of sparkle and spectral colour.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30775 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487415699 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 9 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 1870mm |
| Maximum Drop (mm) | 3300mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 640mm |
| Body Height (mm) | 1565mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 20.90kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 17kg |
Inina 64cm Tall Pendant 9 Light E14 Polished Chrome/Crystal Item Weight: 17kg
PRODUCT ID# : IL-IL30775
/ images

