Details
Following on from the Ava concept this range offers the same quality of craftsmanship. Fully loaded with octagon crystal but in a more cylindrical design creating a more slender looking product. The single pendant is a feature on its own but if used in multiples can create an amazing effect.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30768 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487422635 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Foot Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | French Gold/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1600mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Energy Class | C |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | French Gold |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 7.4kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 5.84kg |
Kos Floor Lamp 4 Light G9 French Gold/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL30768
/ images
