Details
State of the art halogen flush fittings generously decorated with crystals spheres and an abundance of white LEDs for that ambient effect. All items have a built in 3 mode switching system so that the white halogen lamps and the LEDs can be used independently or together. No special wiring is required and the switching system is operated from a standard light switch. The LEDs are especially effective for creating a night light with virtually no running costs. This collection is not suitable for dimming.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30636 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487404358 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - 3 Way Relay |
| Dimmable | No |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 570mm |
| Width (mm) | 570mm |
| Height (mm) | 120mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 8kg |
| Total Power Consumption (W) | 120W |
| Item Nett Weight (kg) | 6.5kg |
Fia Flush Ceiling Square 6 Light G4 With White LEDs Polished Chrome/Crystal, NOT LED/CFL Compatible
PRODUCT ID# : IL-IL30636
/ images
