Details
State of the art halogen flush fittings generously decorated with maple shape crystals and a perimeter of RGB Leds for that perfect ambient effect. All items are supplied with a remote control that can control all the features of the fittings. The Leds have 7 preset colours and 2 colour changing modes. The white halogen lamps and the LEDs can be used independently or together. This collection is not suitable for dimming.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30632 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487404341 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| Material | Crystal |
| Colour Temperature | RGB |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 570mm |
| Width (mm) | 570mm |
| Height (mm) | 100mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 8.8kg |
| Total Power Consumption (W) | 720W |
| Item Nett Weight (kg) | 6.5kg |
Aurora Flush Ceiling Square 6 Light G4 With RGB LEDs Chrome/Crystal (Not Suitable For Mail Order Sales, COLLECTION ONLY), NOT LED/CFL Compatible
PRODUCT ID# : IL-IL30632
/ images
