Details
An impressive range of Polished Chrome frames dressed with a double layer of Asfour octagon crystal. The distinctive shape of the framework and the quality of the crystal creates a special suite of products. The collective sparkle from each crystal is pleasantly dazzling. The circular pendants can be converted to semi flush making them perfect for lower ceilings.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30576 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487404181 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Floor Dimmer |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 300mm |
| Width (mm) | 560mm |
| Height (mm) | 1650mm |
| Energy Class | C |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 14.46kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 11.25kg |
Fabio Floor Lamp 4 Light G9 Polished Chrome/Crystal, NOT LED/CFL Compatible
PRODUCT ID# : IL-IL30576
/ images
