Details
An exquisite collection of illuminated mirrors and wall art elegantly decorated in Asfour crystal. As the mirrors are not IP rated they are not suitable for certain areas of a bathroom. The individual plates on the wall art are moveable to any position on the frame as required. All items have a switch built in. All items are supplied with Luxram G4 Lamps. Another collection of Quality products from Diyas.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30230 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487403078 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Trailing Edge Dimmer Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 180mm |
| Diameter (mm) | 580mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 7kg |
| Total Power Consumption (W) | 160W |
| Item Nett Weight (kg) | 6kg |
Aviance 58cm Flush Ceiling 8 Light G4 Polished Chrome/Crystal, NOT LED/CFL Compatible
PRODUCT ID# : IL-IL30230
/ images
