Details
In addition to the bespoke range of fittings available there is a complimenting wall lamp and circular pendants. The larger pendants have a hollow centre, lined with crystal creating a rather special halo design. The smaller pendant has a more solid design with its own identity. To show the crystal in full glory the framework has been designed to be as sleek as possible.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30177 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487422925 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Floor Dimmer |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1500mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 14.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 13.5kg |
Torre Floor Lamp 5 Light G9 Polished Chrome/Crystal, NOT LED/CFL Compatible
PRODUCT ID# : IL-IL30177
/ images

