Details
An impressive collection of Polished Chrome wires artistically entangled and finished with Asfour crystal spheres. The flexibility of the wires allows a tolerance of modification to personalise the products. The ultra white light from the lamps and the hundreds of reflective surfaces truly create a magnificent lighting fixture. Table and Floor lamps are supplied with in-line dimmers for creating that perfect atmosphere.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30172 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487402675 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 24 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 1110mm |
| Maximum Drop (mm) | 1960mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 960mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 17.8kg |
| Total Power Consumption (W) | 480W |
| Item Nett Weight (kg) | 15.3kg |
Messe 96cm Pendant 24 Light G4 Polished Chrome/Crystal, NOT LED/CFL Compatible Item Weight: 15.3kg
PRODUCT ID# : IL-IL30172
/ images
