Details
A superior design orientated range of fittings that create a fantastic impact. The handcrafted metal arms not only vary in diameter from start to finish but then also curve to create an iconic collection. The White gloss finish creates a reflective surface thus multiplying the sparkle from the halogen lamps. The 9 light ceiling fitting has been especially developed for lower ceilings.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30164 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487402637 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Floor Dimmer |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1760mm |
| Diameter (mm) | 350mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 12.7kg |
| Total Power Consumption (W) | 120W |
| Item Nett Weight (kg) | 10kg |
Llamas Floor Lamp 6 Light G4 Black, NOT LED/CFL Compatible
PRODUCT ID# : IL-IL30164
/ images
