Details
A superior design orientated range of fittings that create a fantastic impact. The handcrafted metal arms not only vary in diameter from start to finish but then also curve to create an iconic collection. The White gloss finish creates a reflective surface thus multiplying the sparkle from the halogen lamps. The 9 light ceiling fitting has been especially developed for lower ceilings.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30153 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487415330 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Trailing Edge Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 270mm |
| Height (mm) | 610mm |
| Projection (mm) | 200mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gloss White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.2kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.4kg |
Llamas Wall Lamp 3 Light G4 White, NOT LED/CFL Compatible
PRODUCT ID# : IL-IL30153
/ images

