Details
A superior design orientated range of fittings that create a fantastic impact. The handcrafted metal arms not only vary in diameter from start to finish but then also curve to create an iconic collection. The White gloss finish creates a reflective surface thus multiplying the sparkle from the halogen lamps. The 9 light ceiling fitting has been especially developed for lower ceilings.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30142 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487402576 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Trailing Edge Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| No: of Lamp | 24 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 800mm |
| Maximum Drop (mm) | 1400mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 1000mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 16.8kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 15.2kg |
Llamas 100cm Pendant 24 Light G4 Polished Chrome Item Weight: 15.2kg
PRODUCT ID# : IL-IL30142
/ images

