Details
A gorgeous suite of pendants, wall, table and floor lamps in a Polished Chrome or Antique Brass finish. The frames are dressed in Asfour crystal and complemented with a fabric Gauze shade allowing maximum light output. The lampholders are strategically positioned as to eliminate any glare from the lamps but not jeopardising the crystals sparkle. The combination of a classic Flemish frame, high quality crystal and fabric shade create a truly exquisite fitting.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30066/WH |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487426749 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Foot Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | White |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1630mm |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 7.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 5.7kg |
Olivia Floor Lamp With White Shade 3 Light E14 Antique Brass/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL30066/WH
/ images
