Details
This piece looks amazing with its 30% Lead Asfour Egyptian crystal balls, with complimenting crystal blocks to make sure quality runs throughout the whole fitting. Its pure white opal glass cover makes this a stunning light fitting.
Another collection of Quality products from Diyas.
Another collection of Quality products from Diyas.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30001 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487401463 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Height (mm) | 420mm |
| Diameter (mm) | 420mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 8kg |
| Item Nett Weight (kg) | 7kg |
Anja 42cm Semi Ceiling Round 8 Light E14 Polished Chrome/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL30001
/ images

