Details
Bibi boasts an array of features in a compact fixture. A performance enhancing intelligent optical lens housed in an adjustable ring within a deep recessed aluminium body. Advanced passive heat dissipation contributes to an extended lifetime and reliability whilst providing superior light quality that is glare free, and almost invisible.
Additional Information
| Product ID | IL-DX200024 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037103028 |
| Brand | Dlux |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Driver Required |
| Beam Angle | 36 |
| Colour Temperature | 5000K Natural White |
| Lumens | 900lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 3 - Low Voltage |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 37V DC |
| Height (mm) | 77mm |
| Diameter (mm) | 90mm |
| Cut Out (mm) | 83mm |
| Energy Class | A++ |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.38kg |
| Total Power Consumption (W) | 10W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.29kg |
Bibi 10, 10W, 250mA, White LED Deep Recessed Adj. Downlight, Cut Out 83mm, 900lm, 36° Deg, 5000K, IP44, DRIVER NOT INC., 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-DX200024
/ images
