Details
Comprensive range of Fixed spotlight recessed mount IP65 available in White, Dimmable Tridonic engine. 3 colour temperatures, 3 beam angles, dimmable, Small colour tolerance.
Additional Information
| Product ID | IL-DM200723 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037146889 |
| Brand | Dlux |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | Yes - Suitable Dimmer Required |
| average_life (hrs) | 50000hrs |
| Beam Angle | 36 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| Lumens | 676lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 120mm |
| Diameter (mm) | 82mm |
| Cut Out (mm) | 76mm |
| Energy Class | A++ |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.28kg |
| Total Power Consumption (W) | 9.5W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.26kg |
Bania 10 Dimmable Tridonic 10W 676lm 3000K 36°, White IP65 Fixed Recessed Spotlight Inner Glass cover, NO DRIVER REQUIRED, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-DM200723
/ images
