Details
Buro is a recessed orientable oval pinhole LED spotlight which is designed to house a COB LED light source with high colour rendering. Specific lens and frame technology allows for a narrow and well-defined oval light output. The inner black cone guarantees maximum visual comfort and prevents stray light dispersion.
Additional Information
| Product ID | IL-DM200126 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037103219 |
| Brand | Dlux |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Driver Required |
| Beam Angle | 24 |
| Colour Temperature | 2700K Warm White |
| Lumens | 650lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 3 - Low Voltage |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 37V DC |
| Height (mm) | 62mm |
| Diameter (mm) | 90mm |
| Cut Out (mm) | 83mm |
| Energy Class | A++ |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.29kg |
| Total Power Consumption (W) | 10W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.25kg |
Buro 10, 10W, 250mA, White LED Recessed Oval Pin Hole Adj. Downlight, Cut Out 83mm, 650lm, 24° Deg, 2700K, IP44, DRIVER NOT INC., 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-DM200126
/ images

