Details
Boro recessed orientable round pinhole LED spotlight is designed to house a COB LED light source with high colour rendering and features specific lens technology for a narrow and well-defined light cone. The inner black cone guarantees maximum visual comfort and prevents stray light dispersion.
Additional Information
| Product ID | IL-DM200042 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037103141 |
| Brand | Dlux |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Driver Required |
| Beam Angle | 36 |
| Colour Temperature | 5000K Natural White |
| Lumens | 750lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 3 - Low Voltage |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 37V DC |
| Height (mm) | 62mm |
| Diameter (mm) | 90mm |
| Cut Out (mm) | 83mm |
| Energy Class | A++ |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.29kg |
| Total Power Consumption (W) | 10W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.25kg |
Boro 10, 10W Recessed Pin Hole Adjustable Spotlight, White/Black, C/Out:83mm, 250mA, 5000K, 750lm, Cree COB, CRI 80+, 36°, DRIVER EXC., 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-DM200042
/ images
