Details
Beck provides great performance from a small fixture. An intelligent optical lens design, enhances further the superb performance of the CRI 90+ output from the LED COB. With advance engineering this has been combined with passive heat dissipation which improves performance giving a 50,000hrs guaranteed lifetime. Available in matt white and an exclusive completely chrome plated option.
Additional Information
| Product ID | IL-DM200007 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037102496 |
| Brand | Dlux |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Driver Required |
| average_life (hrs) | 45000hrs |
| Beam Angle | 24 |
| Colour Temperature | 5000K Natural White |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| Lumens | 950lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 3 - Low Voltage |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 37V DC |
| Height (mm) | 47mm |
| Diameter (mm) | 82mm |
| Cut Out (mm) | 70mm |
| Energy Class | A++ |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.21kg |
| Total Power Consumption (W) | 10W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.2kg |
Beck 10, 10W, 250mA, White LED Recessed Downlight, Cut Out 70mm, 950lm, 24° Deg, 5000K, IP44, DRIVER NOT INC., 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-DM200007
/ images
