Details
EOS becomes an aesthetic architectural feature with the photometric properties of a spotlight. A surface mounted fixed luminaire with an integrated driver, making these an ideal solution when recessed spotlights are not an option. A designer's touch has been added with the option of a black or gold inner ring to compliment the white, black or silver outer body.
Additional Information
| Product ID | IL-DL300154 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037144304 |
| Brand | Dlux |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| Beam Angle | 40 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 700lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 154mm |
| Diameter (mm) | 85mm |
| Energy Class | A++ |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.83kg |
| Total Power Consumption (W) | 10W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.68kg |
Eos 10, 10W, 250mA, White & Black, Surface LED Spotlight, 700lm, 40°, 3000K Warm White, IP20, Driver INC., 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-DL300154
/ images
