Details
Deco's Banyan range has been deliberately designed to keep its frame shape, style and structure neutral, in keeping with a more classically traditional chandelier. The intention of this unassuming E14 candle collection is that the buyer can easily choose from a wider variety of different shades, to draw the eye and create feature, without distracting from the fixture itself. In order to offer a selection of shades fitted and tested to complement this range, the Serena shade collection has been designed with Banyan fittings in mind. Banyan offers a range of pendants, wall, table and floor lamps, each fitting is available in a number of different colour finishes.
Additional Information
| Product ID | IL-DK0931 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546559517 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Foot Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1600mm |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Colour Finish 2 | Antique Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 7.2kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 5.7kg |
Banyan 3 Light Switched Floor Lamp With 50cm x 20cm Dual Faux Silk Shade, Antique Gold/Ruby Satin Nickel/Antique Gold
PRODUCT ID# : IL-DK0931
/ images
